Listor till Kommun och Region klara! | Sverigedemokraterna i Göteborg

Listor till Kommun och Region klara!

Vi kan idag stolt presentera SD Göteborgs listor till kommunfullmäktige (56 namn), och regionsfullmäktige (50 namn). Vi kommer stå bra rustade inför valen den 9:e september.
Vi räknar också med att komma in i nämnder och styrelser. Processen med att ta fram lämpliga kandidater till dessa pågår för fullt. Vi kör våra kandidatutbildningar som vanligt på onsdagar!.
Fullmäktigelista Göteborgs kommun.
1 Jörgen Fogelklou Grafisk Formgivare 45 Askim
2 Björn Tidland Civilingenjör 55 Göteborg
3 Jimmy Ståhl Riksdagsledamot 42 Hisings Backa
4 Pernilla Börjesson Dietiststuderande 28 Göteborg
5 Karl Robbjens Språkvetare 36 Göteborg
6 Agneta Kjaerbeck Säljare 48 Göteborg
7 Christer Hätting Arbetare 49 Askim
8 Yvonne Stafrén Konsult 68 Askim
9 Andreas Holmlund Företagsledare 48 Västra frölunda
10 Rasmus Ragnarsson Statsvetare 23 Göteborg
11 Krista Femrell Anestesisjuksköterska 65 Göteborg
12 Alexander Berggren Högskolestudent 24 Göteborg
13 Marcus Lüthje Miljötekniker 46 Göteborg
14 Anna Silvén Väktare 47 Göteborg
15 Håkan Lösnitz Tolk 53 Torslanda
16 Robert Nyström Ingenjör 49 Göteborg
17 Björn Watz Ingenjör 76 Göteborg
18 Stefan Dahlén Fil.Kand 50 Gunnilse
19 Finn Lundström VD 22 Göteborg
20 Per-Håkan Eklund Egenföretagare 67 Göteborg
21 Peter Wennerholm Systemutvecklare 57 Göteborg
22 Martina Lundquist Undersköterska 46 Västra frölunda
23 Leif Lindblom Spec.sjuksköterska 60 Göteborg
24 Lars Lindroth Försäkringstjänsteman 48 Göteborg
25 Eleonore Gren Jurist 66 Göteborg
26 Jakob Viebke Högskoleingenjör 30 Torslanda
27 Peter Ekberg IT-konsult 59 Göteborg
28 Veronica Oxklint Lärare 44 Göteborg
29 Bengt Hansves Fil.Mag 52 Torslanda
30 Rolands Saniks Försäljare 35 Torslanda
31 Grigori Rozenblioum Professor Emeritus 69 Göteborg
32 Sylvia Håkansson Ekonomiadministratör 57 Göteborg
33 Lars-Åke Nilsson Civilekonom 60 Hovås
34 Arne Steen Pensionär 70 Askim
35 Richard Devcic IT-konsult 49 Göteborg
36 Lennart Willemoth Pensionär 71 Västra Frölunda
37 Mikael Sjökvist Tekniker 56 Hisings Backa
38 Jutta Kjaerbeck Pensionär 75 Göteborg
39 Roger Andrén Riggoperatör 50 Göteborg
40 Marie Strannerdahl Servitris 63 Göteborg
41 Olle Hagberg socionom 50 Göteborg
42 Leslie Thorén Ekonom 62 Göteborg
43 Dennis Josefsson Fotograf 64 Västra Frölunda
44 Anna Borgström Statsvetare 68 Göteborg
45 Bengt-Johnny Rehn Bussförare 62 Angered
46 Bernt Gustafsson Pensionär 66 Västra Frölunda
47 Katarina Andersson Tågmästare 47 Göteborg
48 Michael Olsson sjuksköterska 49 Hisings Backa
49 Lars Blomberg Styrman 35 Västra Frölunda
50 David Larsson Pensionär 38 Göteborg
51 Mikael Jansson Riksdagsledamot 52 Askim
52 Eva Olsson 53 Göteborg
53 Jan Hermfelt 66 Göteborg
54 Jill Olofsson 53 Västra frölunda
55 Leif Grönstedt 64 Göteborg
56 Anderas Hilding 38 Torslanda
Regionsfullmäktigelistan Västra Götalandsregionen
1 Håkan Lösnitz Tolk 53 Torslanda
2 Krista Femrell Anestesisjuksköterska 65 Göteborg
3 Björn Tidland Civilingenjör 55 Göteborg
4 Yvonne Stafrén Konsult 68 Askim
5 Hans-Göran Gustafsson Civilekonom 67 Torslanda
6 Leif Lindblom Spec. Sjuksköterska 60 Göteborg
7 Jutta Kjaerbeck Pensionär 75 Göteborg
8 Martina Lundquist Undersköterska 46 Västra Frölunda
9 Andreas Holmlund Företagsledare 48 Västra frölunda
10 Bengt Hansves Fil. Mag 52 Torslanda
11 Sylvia Håkansson Ekonomiadministratör 57 Göteborg
12 Christer Hätting Arbetare 49 Askim
13 Alexander Berggren Högskolestudent 24 Göteborg
14 Rasmus Ragnarsson Statsvetare 23 Göteborg
15 Rolands Saniks Försäljare 35 Torslanda
16 Pernilla Börjesson Dietiststuderande 28 Göteborg
17 Agneta Kjaerbeck Säljare 48 Göteborg
18 Marie Strannerdahl Servitris 63 Göteborg
19 Marcus Lüthje Miljötekninker 46 Göteborg
20 Jörgen Fogelklou Grafisk Formgivare 45 Askim
21 Finn Lundström VD 22 Göteborg
22 Karl Robbjens Språkvetare 36 Göteborg
23 Lars Blomberg Styrman 35 Västra frölunda
24 Veronica Oxklint Lärare 44 Göteborg
25 Stefan Dahlén Fil.Kand 50 Gunnilse
26 Richard Devcic IT-Konsult 49 Göteborg
27 Peter Ekberg IT-Konsult 59 Göteborg
28 Grigori Rozenblioum Professor Emeritus 69 Göteborg
29 Olle Hagberg Socionom 50 Göteborg
30 Per-Håkan Eklund Egenföretagare 67 Göteborg
31 Anna Silvén Väktare 47 Göteborg
32 Arne Steen Pensionär 70 Askim
33 David Larsson Pensionär 38 Göteborg
34 Dennis Josefsson Fotograf 64 Västra Frölunda
35 Eleonore Gren Jurist 66 Göteborg
36 Lennart Willemoth Pensionär 71 Västra Frölunda
37 Michael Olsson Sjuksköterska 49 Hisings Backa
38 Leslie Thorén Ekonom 62 Göteborg
39 Roger Andrén Riggoperatör 50 Göteborg
40 Mikael Sjökvist Tekniker 56 Hisings Backa
41 Anna Borgström Statsvetare 68 Göteborg
42 Björn Watz Ingenjör 76 Göteborg
43 Bernt Gustafsson Pensionär 66 Västra Frölunda
44 Bengt-Johnny Rehn Bussförare 62 Angered
45 Mikael Jansson Riksdagsman 52 Askim
46 Eva Olsson 53 Göteborg
47 Jan Hermfelt 66 Göteborg
48 Andreas Hilding 38 Torslanda
49 Jill Olofsson 53 Västra frölunda
50 Leif Grönstedt 64 Göteborg