Nu har vi haft våra valkonferenser och listorna till våra valsedlar för de tre kommande valen, Riksdagsvalet, Regionvalet och Kommunvalet är nu färdiga och presenteras nedan.

Riksdagslistan

I Sverigedemokraterna så gör vi en gemensam nationell lista med 60 namn, och därefter är platserna 61-72 olika för varje valkrets. I Göteborg så fick vi in två Göteborgare på den så kallade 60-listan, Dennis Dioukarev på plats 26 samt Jimmy Ståhl på plats 47. På plats 61-72 är det sedan enbart Göteborgare. (Göteborgare är markerade i fet stil)

  1. Jimmie Åkesson, Blekinge
  2. Henrik Vinge, Stockholms kommun
  3. Julia Kronlid, Stockholms län
  4. Richard Jomshof, Blekinge
  5. Linda Lindberg, Skåne Västra
  6. Mattias Bäckström Johansson, Kalmar
  7. Mattias Karlsson, Kronoberg
  8. Jessica Stegerud, Skåne Södra
  9. Oscar Sjöstedt, Västmanland
  10. Tobias Andersson, Västra Götaland Östra (Skaraborg)
  11. Björn Söder, Skåne Norra och Östra
  12. Elsa Widding, Stockholms Kommun
  13. Adam Marttinen, Södermanland
  14. Per Söderlund, Örebro
  15. Katja Nyberg, Södermanland
  16. Jonas Andersson, Östergötland
  17. Carina Ståhl Herrstedt, Skåne Västra
  18. Mikael Eskilandersson, Skåne Norra och Östra
  19. Roger Hedlund, Gävleborg
  20. Fredrik Lindahl, Stockholms län
  21. Ludvig Aspling, Stockholms län
  22. Ann-Christine From Utterstedt, Västmanland
  23. Josef Fransson, Västra Götaland Östra (Skaraborg)
  24. Thomas Morell, Västra Götaland Östra (Skaraborg)
  25. Matheus Enholm, Västra Götaland Norra
  26. Dennis Dioukarev, Göteborgs Kommun
  27. Magnus Persson, Skåne Norra och Östra
  28. Angelika Bengtsson, Stockholms kommun
  29. Robert Stenkvist, Stockholms län
  30. Clara Aranda, Östergötland
  31. Aron Emilsson, Östergötland
  32. Alexander Christiansson, Västra Götaland Västra
  33. Carita Boulwén, Halland
  34. Martin Kinnunen, Stockholms län
  35. Mats Nordberg, Dalarna
  36. Eric Westroth, Jönköping
  37. Bo Broman, Skåne Västra
  38. Patrick Reslow, Malmö Kommun
  39. Jonas Andersson, Västerbotten
  40. Yasmine Eriksson, Västra Götaland Västra
  41. Runar Filper, Värmland
  42. Jörgen Grubb, Malmö Kommun
  43. Mattias Eriksson Falk, Gävleborg
  44. Victoria Tiblom, Skåne Södra
  45. Eric Palmqvist, Norrbotten
  46. David Perez, Uppland
  47. Jimmy Ståhl, Göteborgs Kommun
  48. Anna-Lena Blomqvist, Dalarna
  49. Anders Alftberg, Västra Götaland Södra (Sjuhärad)
  50. Johnny Svedin, Kalmar
  51. Angelica Lundberg, Jönköping
  52. David Lång, Stockholms län
  53. Charlotte Quensel, Blekinge
  54. Pontus Andersson, Skåne Västra
  55. Sara Gille, Västerbotten
  56. Michael Rubbestad, Uppland
  57. Mona Olin, Skåne Västra
  58. Marcus Wiechel, Stockholms län
  59. Patrick Jönsson, Skåne Norra och Östra
  60. Sven Olof Sällström, Västernorrland
  61. Björn Tidland, Göteborgs Kommun
  62. Lena Ferm, Göteborgs Kommun
  63. Agneta Kjaerbeck, Göteborgs Kommun
  64. Håkan Lösnitz, Göteborgs Kommun
  65. Rasmus Ragnarsson, Göteborgs Kommun
  66. Birgitta Thörn, Göteborgs Kommun
  67. Krista Femrell, Göteborgs Kommun
  68. Tony Liljendahl, Göteborgs Kommun
  69. Anna Silvén, Göteborgs Kommun
  70. Marcus Lüthje, Göteborgs Kommun
  71. Yvonne Stafrén, Göteborgs Kommun
  72. Jan Hermfelt, Göteborgs Kommun

 

Regionlistan

Till Regionvalet så har vi  kandidater och kommer ledas av Håkan Lösnitz som idag är Regionråd och vice gruppledare.

  1. Håkan Lösnitz, 58, Regionråd, Torslanda
  2. Krista Femrell, 69 Anestesisjuksköterska, Göteborg
  3. Gunnar Holmström, 53, Försäljningschef, Torslanda
  4. Pernilla Börjesson, 32, Leg. Dietist, Göteborg
  5. Johan d’Aubigné, 55, Leg. Läkare, Göteborg
  6. Magnus Marelius, 66, Pensionär, Torslanda
  7. Glenn Ottosson, 64, Pensionär, Göteborg
  8. Sylvia Håkansson, 61, Ekonom, Göteborg
  9. Helen Strand, 51m Leg. Arbetsterapeut, Leg. Lärare, Göteborg
  10. Sanda Henriksson, 51, stödpedagog, Göteborg
  11. Per-Eric Trulsson, 73, Ekonom, Hisings Backa
  12. Michael Olsson, 54, Sjuksköterska, Hisings Backa
  13. Sandra Gimdal Bäckman, 48, Flygvärdinna, Sjukpensionär, Göteborg
  14. Martina Lundquist, 49, Undersköterska, Västra Frölunda
  15. Birgitta Thörn, 68, Distriktssköterska, Hisings Backa
  16. Emma Ylivallo Altenhammar, 24, Företagssäljare, Göteborg
  17. Vahid Heidari, 52, Lärare, Göteborg
  18. Anna Silvén, 51, Väktare, Västra Frölunda
  19. Marcus Lüthje, 50, Miljötekniker, Göteborg
  20. Yvonne Stafrén, Kanslist, Egenföretagare, Askim
  21. Mikael Karlsson, 56, Projektledare, Göteborg
  22. Leslie Thorén, 66, Pensionär, Göteborg
  23. Göran Svensson, 67, Pensionär, Småföretagare, Göteborg
  24. Bengt Hansves, 56, Fil. Mag., Torslanda *
  25. Adrian Jalali, 26, Fastighetstekniker, Askim
  26. Agneta Kjaerbeck, 52, Politisk Sekreterare, Göteborg
  27. Katarina Larsson, 49, Skötare, Göteborg
  28. Daniel Frostlin, 32, CNC-operatör, Göteborg
  29. Peter Fagerlund, 58, Tågvärd, Göteborg
  30. Katarina Puente Nyman, 71, Konstnär, Göteborg
  31. Oscar Wåhlstedt, 34, Lokförare, Västra Frölunda
  32. Irina Lapp, 56, Lärare, Göteborg
  33. Hans-Olof Lind, 69, Sjöingenjör, Göteborg
  34. Lilian Håkansson, 64, Civilekonom, Göteborg
  35. Rasmus Ragnarsson, 27, Statsvetare, Västra Frölunda
  36. Börje Wennersten, 72, Pensionär, Göteborg *
  37. Jan Hermfelt, 70, Lärare, Göteborg
  38. Pedram Shirin Bolaghi, 34, Produktspecialist, Angered
  39. Christian Abrahamsson, 48, Lärare, Göteborg
  40. Dennis Josefsson, 68, Pensionär, Västra Frölunda
  41. Rebecka Rapp, 22, Statsvetare, Göteborg
  42. Jörgen Fogelklou, 49, Kommunalråd, Askim
  43. Mikael Westerlund, 54, Säljkonsult, Göteborg
  44. Daniel Czarniecki, 26, Student, Hisings Backa
  45. Jonathan Björnhager, 34, Digital Kreatör, Angered
  46. Andreas Hilding, 42, Underhållstekniker, Torslanda

* Överstrukna personer har dragit tillbaka sin kandidatur. Valsedlarna är dock tryckta och deras namn kommer finnas på dessa men alltså inte vara valbara. Om man kryssar dessa personer så kommer rösten tilldelas partiet.

Kommunlistan

Till Kommunvalet har vi  kandidater och kommer ledas av Jörgen Fogelklou som idag är Kommunalråd samt gruppledare i Göteborg stad.

  1. Jörgen Fogelklou, 49, Kommunalråd, Askim
  2. Agneta Kjaerbeck, 52, Politisk Sekreterare, Göteborg
  3. Björn Tidland, 58, Civilingenjör, Göteborg
  4. Lena Ferm, 49, Ekonom, Torslanda
  5. Rasmus Ragnarsson, 27, Statsvetare, Västra Frölunda
  6. Emma Ylivallo Altenhammar, 24, Företagssäljare, Göteborg
  7. Tony Liljendahl, 59, Planerare, Göteborg
  8. Yvonne Stafrén, Kanslist, Askim
  9. Per-Eric Trulsson, 73, Ekonom, Hisings Backa
  10. Krista Femrell, 69 Anestesisjuksköterska, Göteborg
  11. Gunnar Holmström, 53, Försäljningschef, Torslanda
  12. Sanda Henriksson, 51, stödpedagog, Göteborg
  13. Adrian Jalali, 26, Fastighetstekniker, Askim
  14. Rebecka Rapp, 22, Statsvetare, Göteborg
  15. Jonathan Björnhager, 34, Digital Kreatör, Angered
  16. Anna Silvén, 51, Väktare, Västra Frölunda
  17. Vahid Heidari, 52, Lärare, Göteborg
  18. Katarina Puente Nyman, 71, Konstnär, Göteborg
  19. Katarina Larsson, 49, Skötare, Göteborg
  20. Daniel Czarniecki, 26, Student, Hisings Backa
  21. Birgitta Thörn, 68, Distriktssköterska, Hisings Backa
  22. Marcus Lüthje, 50, Miljötekniker, Göteborg
  23. Sandra Gimdal Bäckman, 48, Flygvärdinna, Sjukpensionär, Göteborg
  24. Mikael Karlsson, 56, Projektledare, Göteborg
  25. Pernilla Börjesson, 32, Leg. Dietist, Göteborg
  26. Michael Olsson, 54, Sjuksköterska, Hisings Backa
  27. Pedram Shirin Bolaghi, 34, Produktspecialist, Angered
  28. Irina Lapp, 56, Lärare, Göteborg
  29. Glenn Ottosson, 64, Pensionär, Göteborg
  30. Martina Lundquist, 49, Undersköterska, Västra Frölunda
  31. Johan d’Aubigné, 55, Leg. Läkare, Göteborg
  32. Lilian Håkansson, 64, Civilekonom, Göteborg
  33. Christian Abrahamsson, 48, Lärare, Göteborg
  34. Jim Posio, 60, Driftchef, Göteborg
  35. Veronica Oxklint, 48, Lärare, Göteborg
  36. Peter Fagerlund, 58, Tågvärd, Göteborg
  37. Bengt Hansves, 56, Fil. Mag., Torslanda *
  38. Börje Wennersten, 72, Pensionär, Göteborg *
  39. Daniel Frostlin, 32, CNC-operatör, Göteborg
  40. Dennis Josefsson, 68, Pensionär, Västra Frölunda
  41. Göran Svensson, 67, Pensionär, Småföretagare, Göteborg
  42. Hans-Olof Lind, 69, Sjöingenjör, Göteborg
  43. Håkan Lösnitz, 58, Regionråd, Torslanda
  44. Jan Hermfelt, 70, Lärare, Göteborg
  45. Leslie Thorén, 66, Pensionär, Göteborg
  46. Magnus Marelius, 66, Pensionär, Torslanda
  47. Mikael Sandberg, 60, Produktspecialist, Hisings Backa
  48. Mikael Westerlund, 54, Säljkonsult, Göteborg
  49. Oscar Wåhlstedt, 34, Lokförare, Västra Frölunda
  50. Veikko Kristersson, 69, Pensionär, Göteborg
  51. Jimmy Ståhl, 46, Hamnarbete, Hisings Backa
  52. Andreas Hilding, 42, Underhållstekniker, Torslanda

* Överstrukna personer har dragit tillbaka sin kandidatur. Valsedlarna är dock tryckta och deras namn kommer finnas på dessa men alltså inte vara valbara. Om man kryssar dessa personer så kommer rösten tilldelas partiet.